Město Hořovice
Hořovice

2017 Dětský letní tábor

Město Beroun ve spolupráci s městem Hořovice uspořádalo další ročník tábora pro děti ze sociokulturně znevýhodněného prostředí. Tábor se opět konal v prvním červencovém týdnu u rybníka Štěpán. Z Hořovic se zúčastnilo tábora deset dětí. Všechny děti jsou klienty OSPOD Městského úřadu Hořovice. Čtyři děti žijí a chodí do školy v Hořovicích, další v blízkých obcích. Některé z těchto dětí se tábora zúčastnily již podruhé.

Město Beroun ve spolupráci s městem Hořovice uspořádalo další ročník tábora pro děti ze sociokulturně znevýhodněného prostředí. Tábor se opět konal v prvním červencovém týdnu u rybníka Štěpán. Z Hořovic se zúčastnilo tábora deset dětí. Všechny děti jsou klienty OSPOD Městského úřadu Hořovice. Čtyři děti žijí a chodí do školy v Hořovicích, další v blízkých obcích. Některé z těchto dětí se tábora zúčastnily již podruhé.

Program tábora a jednotlivé aktivity byly stejně jako v loňském roce koncipovány tak, aby se děti postupně seznámily s novým prostředím a pravidly, aby si zvykly na denní režim a postupně se učily vzájemně spolupracovat a podílet se na jednotlivých aktivitách. Pro děti toto nebylo vždy snadné, hlavně zpočátku pro ně bylo obtížnější zvyknout si na pravidelný režim. V průběhu tábora ale došlo k výraznému zlepšení. Děti také musely přijmout skutečnost, že je jejich chování za uplynulý den hodnoceno a ne vždy se povedlo, že byly pochválené. O to větší motivaci měly druhý den, aby vše napravily.

Na základě výpovědí dětských účastníků tábora, vedoucích i rodičů dětí, lze tvrdit, že cíle, které si projekt vytyčil, byly naplněny. Děti po příjezdu z tábora uváděly, že se v rámci jednotlivých aktivit učily vzájemně spolupracovat, pomáhat si, musely se učit spoléhat jeden na druhého a důvěřovat kamarádům. Děti velice těšil zájem vedoucích o ně samotné, o to, co na táboře prožívají, proč se chovají určitým způsobem, zájem o jejich starosti, problémy, ale i radosti. Bylo pro ně pozitivní si zhodnotit uplynulý den, uvědomit si, proč se staly určité situace, co jim přinesly a jak na ně působily. Některé děti se na pobytu spřátelily, naučily se vzájemně spolupracovat a pomáhat si, aby dosáhly určitého cíle. V případě, že se mezi dětmi vyskytl konflikt, za pomoci vedoucích se ho snažily zvládnout a naučit se jak se v podobných případech chovat a ovládnout. Dětem byla jasně nastavena pravidla chování i s výhodami a tresty za jejich dodržování či porušování.

Vedoucí po příjezdu z tábora hodnotili chování dětí a vliv aktivit na jejich další směřování pozitivně, z ohlasů dětí vyplynulo, že by se rády příští rok opět tábora zúčastnily.

V rámci kontinuální práce pracovníků OSPOD s rodinami dětí, které se tábora účastnily, bylo zjištěno, že rodiče dětí kladně hodnotili vliv pobytu na chování dětí v následujícím období po návratu z tábora, děti byly klidnější, lépe dodržovaly pravidla stanovená rodiči, některé se aktivně podílely na péči o domácnost. U některých dětí se pobytem na táboře nastartoval zájem o sport, například o plavání.

Ze základních škol, které děti navštěvují, nepřišly žádné informace, které by upozorňovaly na negativní chování těchto dětí, naopak u některých bylo ústně podáno kladné hodnocení. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, kam některé z dětí docházejí, hodnotí přínos tábora také velmi pozitivně a doporučili by pobyt i dalším svým klientům.

O tom, že výše popsaná aktivita je smysluplná, svědčí i velký zájem od dětí, které se tábora zúčastnily v r. 2016, o to, být na táboře znovu v roce letošním. Děti si domů přivážejí hodně pozitivních zážitků, které některé z nich nemají šanci během roku zažít. Mají možnost alespoň na několik dní dostat se mimo rodinné prostředí i prostředí města nebo vesnice, kde žijí. Změna prostředí má často také velmi pozitivní vliv na psychiku a chování dětí.

tábor

Datum vložení: 7. 11. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace: 7. 11. 2018 0:00

Bezpečné město

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Náš web

Informační centrum

Administrace webu
ic@mkc-horovice.cz