Městský úřad
Palackého náměstí 2
26801 Hořovice
tel.: +420 311 545 301
e-mail: e-podatelna@mesto-horovice.cz
Kdo se skrývá za označením „pečující rodina“?
Podpora pečujících rodin? Klíčová je spolupráce odborníků
Kdo se skrývá za označením „pečující rodina“? Každá rodina samozřejmě pečuje o své členy, o děti, prarodiče, o toho, kdo právě péči potřebuje. Tady máme ale na mysli rodiny, které dlouhodobě pečují o někoho, kdo se sám o sebe postarat nezvládne. Může to být dítě nebo dospělý se zdravotním postižením (ZP), chronicky nemocný nebo senior, kterému ubývají síly i zdraví.
Takových rodin žije na Hořovicku v současné době přibližně 1000, jak ukazují čísla Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Členové těchto rodin se rozhodli, že o dítě se zdravotním postižením nebo o stárnoucího rodiče budou pečovat v domácích podmínkách. Někdy se v této souvislosti mluví o „neformální péči“. Ti, o které pečují, ale často potřebují velmi specializovanou pomoc různých odborníků – lékaře, speciálního pedagoga, logopeda, sociální pracovníka nebo například pečovatele. Rodiny s těmito odborníky spolupracují, ne vždy je však snadné zorientovat se v tom, kde a jak konkrétního specialistu najít. Pro mnohé rodiny může být také náročné – z časových nebo finančních důvodů – za specialisty dojíždět na větší vzdálenost.
Nejen z těchto důvodů funguje na Hořovicku od ledna 2020 (a před tím v letech 2016-2018) tzv. koordinátor neformální péče. Koordinátor neformální péče je člověk, který jednotlivým rodinám pomáhá najít a oslovit vhodné odborníky. Zároveň ale působí v území jako někdo, kdo propojuje odborníky a organizace, které poskytují služby dětem a dospělým se ZP nebo seniorům.
Koordinátor neformální péče pracuje na Hořovicku v rámci projektu Pečovat a žít doma je normální 2 – Podpora neformálně pečujících, který zde již podruhé realizuje Centrum pro komunitní práci střední Čechy (CPKP). Aby CPKP mohlo pečujícím rodinám pomáhat, úzce spolupracuje s odborníky, kteří působí přímo na Hořovicku. Je totiž důležité, aby odborná podpora byla pro rodiny snadno dostupná.
A jak vzájemnou spolupráci vnímají sami odborníci?
„Líbí se mi, že projekt není zaměřen na jednu cílovou nebo věkovou skupinu, ale věnuje se jak rodinám, které se starají o seniora, tak rodinám, které pečují o dítě s Downovým syndromem, autismem nebo nějakým dalším typem postižení,“ říká Jitka Hatinová, speciální pedagožka a konzultantka rané péče. A dodává: „Myslím, že pro rodiny je skvělé, že můžou využít pestrou nabídku služeb, které se v rámci projektu nabízejí – od psychologických konzultací přes speciálně-pedagogické poradenství či právní poradenství. Spolupráce v rámci týmu je výborná, každý z nás se orientuje v něčem jiném, můžeme si navzájem zavolat, poradit se. Zároveň se nám daří spolupracovat s dalšími odborníky, s lékaři, sociálními pracovníky nebo s řediteli škol, podle toho, co zrovna situace konkrétní rodiny vyžaduje.“
Pohled Jitky Hatinové doplňuje zkušenost její kolegyně Hanky Bejr Pavlíčkové, speciální pedagožky a psycholožky ze Speciálně-pedagogického centra v Berouně: „Klíčová by měla být dostupnost služeb co nejblíže místu bydliště. Pro mnohé klienty je dosažitelnost vlastně hlavním kritériem, jestli se rozhodnou službu využít. Díky projektu a zapojení odborníků v regionu se daří odbornou pomoc k rodinám dostat.“
Také Alena Ratajová, koordinátorka sociálních služeb z Odboru sociálních věcí, zdravotnictví a školství Městského úřadu Hořovice vnímá aktivity projektu Pečovat a žít doma je normální jako přínosné: „S CPKP spolupracujeme jako město dlouhodobě a jsme rádi, že se díky projektu rozšířilo povědomí, že jsou tu pečující rodiny, které potřebují pomoc. Skvělé je, že někteří odborníci, třeba Jitka Hatinová, navštěvují rodiny doma a podporují je v domácím prostředí. Dlouhodobá spolupráce s CPKP také podpořila vznik denního stacionáře, který v Hořovicích nově provozuje organizace Dobromysl. Otevření stacionáře je praktická ukázka toho, jak účinná může být spolupráce různých odborníků a organizací.“
Petra Klvačová
CPKP Střední Čechy
Administrace webu
ic@mkc-horovice.cz
Napište nám!
O tom, co jste na těchto stránkách nenašli, nebo o tom,
co byste našli rádi, možná jinak a jinde...